See Ruusu on Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "ruusu",
"3": "",
"4": "rose"
},
"expansion": "ruusu (“rose”)",
"name": "from"
},
{
"args": {
"1": "sv",
"2": "Roos"
},
"expansion": "Swedish Roos",
"name": "ncog"
}
],
"etymology_text": "< ruusu (“rose”). As a surname, a translation of Swedish Roos by likening it with ros.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "1/valo",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Ruusu",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruusut",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruusu",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruusut",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruusun",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruusut",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruusun",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruusujen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruusua",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruusuja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruusussa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruusuissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruususta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruusuista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruusuun",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruusuihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruusulla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruusuilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruusulta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruusuilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruusulle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruusuille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruusuna",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruusuina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruusuksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Ruusuiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Ruusutta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruusuitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruusuin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "1/valo",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Ruusuni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruusuni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruusuni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruusuni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruusuni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruusuni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruusuni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruusujeni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruusuani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruusujani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruusussani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruusuissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruusustani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruusuistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruusuuni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruusuihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruusullani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruusuillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruusultani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruusuiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruusulleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruusuilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruusunani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruusuinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruusukseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Ruusuikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Ruusuttani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruusuittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruusuineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Ruususi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruususi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruususi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruususi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruususi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruususi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruususi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruusujesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruusuasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruusujasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruusussasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruusuissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruusustasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruusuistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruusuusi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruusuihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruusullasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruusuillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruusultasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruusuiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruusullesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruusuillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruusunasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruusuinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruusuksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Ruusuiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Ruusuttasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruusuittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruusuinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Ruusumme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruusumme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruusumme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruusumme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruusumme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruusumme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruusumme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruusujemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruusuamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruusujamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruusussamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruusuissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruusustamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruusuistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruusuumme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruusuihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruusullamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruusuillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruusultamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruusuiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruusullemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruusuillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruusunamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruusuinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruusuksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Ruusuiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Ruusuttamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruusuittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruusuinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Ruusunne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruusunne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruusunne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruusunne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruusunne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruusunne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruusunne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruusujenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruusuanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruusujanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruusussanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruusuissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruusustanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruusuistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruusuunne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruusuihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruusullanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruusuillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruusultanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruusuiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruusullenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruusuillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruusunanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruusuinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruusuksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Ruusuiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Ruusuttanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruusuittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruusuinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Ruusunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruusunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruusunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruusunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruusunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruusunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruusunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruusujensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruusuaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruusuansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruusujaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruusujansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruusussaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruusussansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruusuissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruusuissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruusustaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruusustansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruusuistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruusuistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruusuunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruusuihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruusullaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruusullansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruusuillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruusuillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruusultaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruusultansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruusuiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruusuiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruusulleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruusullensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruusuilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruusuillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruusunaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruusunansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruusuinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruusuinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruusukseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Ruusuksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Ruusuikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Ruusuiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Ruusuttaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruusuttansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruusuittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruusuittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruusuineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruusuinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "proper noun",
"3": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "Ruusu",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "Ruusu",
"name": "fi-proper noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "Ruus",
"2": "",
"3": "",
"4": "u",
"5": "a"
},
"name": "fi-decl-valo"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "name",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish female given names",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish given names",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"_dis": "63 37",
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "78 22",
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"glosses": [
"a female given name"
],
"id": "en-Ruusu-fi-name-pLhOhtoi",
"links": [
[
"given name",
"given name"
]
],
"tags": [
"error-lua-exec"
]
},
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish surnames",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"_dis": "15 85",
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "11 89",
"kind": "other",
"name": "Finnish valo-type nominals",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"glosses": [
"a Finnish surname"
],
"id": "en-Ruusu-fi-name-hajgpkas",
"links": [
[
"surname",
"surname"
]
],
"tags": [
"error-lua-exec"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈruːsu/"
},
{
"ipa": "[ˈruːs̠u]"
},
{
"rhymes": "-uːsu"
}
],
"word": "Ruusu"
}
{
"categories": [
"Finnish 2-syllable words",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish lemmas",
"Finnish proper nouns",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Finnish valo-type nominals",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/uːsu",
"Rhymes:Finnish/uːsu/2 syllables"
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "ruusu",
"3": "",
"4": "rose"
},
"expansion": "ruusu (“rose”)",
"name": "from"
},
{
"args": {
"1": "sv",
"2": "Roos"
},
"expansion": "Swedish Roos",
"name": "ncog"
}
],
"etymology_text": "< ruusu (“rose”). As a surname, a translation of Swedish Roos by likening it with ros.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "1/valo",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Ruusu",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruusut",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruusu",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruusut",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruusun",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruusut",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruusun",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruusujen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruusua",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruusuja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruusussa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruusuissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruususta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruusuista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruusuun",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruusuihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruusulla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruusuilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruusulta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruusuilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruusulle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruusuille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruusuna",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruusuina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruusuksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Ruusuiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Ruusutta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruusuitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruusuin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "1/valo",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Ruusuni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruusuni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruusuni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruusuni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruusuni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruusuni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruusuni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruusujeni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruusuani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruusujani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruusussani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruusuissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruusustani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruusuistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruusuuni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruusuihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruusullani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruusuillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruusultani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruusuiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruusulleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruusuilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruusunani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruusuinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruusukseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Ruusuikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Ruusuttani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruusuittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruusuineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Ruususi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruususi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruususi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruususi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruususi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruususi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruususi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruusujesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruusuasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruusujasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruusussasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruusuissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruusustasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruusuistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruusuusi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruusuihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruusullasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruusuillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruusultasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruusuiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruusullesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruusuillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruusunasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruusuinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruusuksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Ruusuiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Ruusuttasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruusuittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruusuinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Ruusumme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruusumme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruusumme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruusumme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruusumme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruusumme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruusumme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruusujemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruusuamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruusujamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruusussamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruusuissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruusustamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruusuistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruusuumme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruusuihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruusullamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruusuillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruusultamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruusuiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruusullemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruusuillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruusunamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruusuinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruusuksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Ruusuiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Ruusuttamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruusuittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruusuinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Ruusunne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruusunne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruusunne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruusunne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruusunne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruusunne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruusunne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruusujenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruusuanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruusujanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruusussanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruusuissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruusustanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruusuistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruusuunne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruusuihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruusullanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruusuillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruusultanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruusuiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruusullenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruusuillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruusunanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruusuinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruusuksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Ruusuiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Ruusuttanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruusuittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruusuinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Ruusunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruusunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruusunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruusunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruusunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruusunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruusunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruusujensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruusuaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruusuansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruusujaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruusujansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruusussaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruusussansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruusuissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruusuissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruusustaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruusustansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruusuistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruusuistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruusuunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruusuihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruusullaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruusullansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruusuillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruusuillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruusultaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruusultansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruusuiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruusuiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruusulleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruusullensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruusuilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruusuillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruusunaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruusunansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruusuinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruusuinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruusukseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Ruusuksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Ruusuikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Ruusuiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Ruusuttaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruusuttansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruusuittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruusuittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ruusuineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ruusuinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "proper noun",
"3": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "Ruusu",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "Ruusu",
"name": "fi-proper noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "Ruus",
"2": "",
"3": "",
"4": "u",
"5": "a"
},
"name": "fi-decl-valo"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "name",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish female given names",
"Finnish given names"
],
"glosses": [
"a female given name"
],
"links": [
[
"given name",
"given name"
]
],
"tags": [
"error-lua-exec"
]
},
{
"categories": [
"Finnish surnames"
],
"glosses": [
"a Finnish surname"
],
"links": [
[
"surname",
"surname"
]
],
"tags": [
"error-lua-exec"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈruːsu/"
},
{
"ipa": "[ˈruːs̠u]"
},
{
"rhymes": "-uːsu"
}
],
"word": "Ruusu"
}
Download raw JSONL data for Ruusu meaning in All languages combined (19.6kB)
{
"called_from": "luaexec/683",
"msg": "LUA error in #invoke('debug', 'error', 'Invalid source given for fi-stats-given-name') parent ('Template:error', {1: 'Invalid source given for fi-stats-given-name'})",
"path": [
"Ruusu",
"Template:error",
"#invoke",
"#invoke"
],
"section": "Finnish",
"subsection": "proper noun",
"title": "Ruusu",
"trace": "[string \"Module:debug\"]:307: Invalid source given for fi-stats-given-name"
}
{
"called_from": "luaexec/683",
"msg": "LUA error in #invoke('debug', 'error', 'Invalid source given for fi-stats-surname') parent ('Template:error', {1: 'Invalid source given for fi-stats-surname'})",
"path": [
"Ruusu",
"Template:error",
"#invoke",
"#invoke"
],
"section": "Finnish",
"subsection": "proper noun",
"title": "Ruusu",
"trace": "[string \"Module:debug\"]:307: Invalid source given for fi-stats-surname"
}
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-19 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (d1270d2 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.